Hakkımızda Hizmetlerimiz Referanslarımız İş Ortaklarımız Kaynaklar İletişim
14 Ekim 2022

DHCP Kurulumu Ve IP Rezervasyonu

Altuğ Kalavak

Windows Server 2022 standart işletim sistemi kurulu olan sunucumuza DHCP kurulumunu anlatacağız. DHCP Server Kurulumuna başlamadan önce yapmamız gereken işlemler vardır. DHCP Rolünü kurduğumuz sunucuya statik IP vermeliyiz.

Yayın yapılacak olan IP aralığını, DNS Server ve gateway IP adreslerinide belirlemeniz gerekmektedir.

DHCP Server’ın avantajları, IP adresleri merkezi bir yerden dağıtılır ve Cihazlar arası ip çakışması engellenir. Cihazları tek tek dolaşıp manuel olarak IP verilme işlemi ile uğraşmanıza gerek kalmaz. DHCP kurulumu yapmadan önce Windows Serverınız IP adresinin mutlaka Statik olarak yapılandırılmış olması gerekmektedir.

Kurulum için öncelikle Server Manager açıyoruz burada Add Roles and Features seçiyoruz.Select Installation type sayfasında, Role-based or Feature-based Installation seçeneğini seçerek kuruluma devam ediyoruz.Server Selection ekranında rolün ya da feature’un kurulacağı serveri belirtmek gerekiyor, kurulumu gerçekleştireceğimiz sunucuyu seçerek Next diyerek ilerliyoruz.Select Server Roles sayfasında “DHCP Server” seçeneğini işaretliyoruz.Features alanında eklemek istediğimiz bir Feature olmadığından devam ediyoruz.Install butonuna basarak kurulumu başlatıyoruz.Windows Server 2022 DHCP Sever role kurulumu başladı.DHCP Sever role kurulumu başarılı bir şekilde tamamlandı. Close butonuna tıklayıp Add Roles and Features Wizard’ını kapatıyoruz.IP REZERVASYONU YAPMA

- Panolarım > IP Adresleri > Alt Ağları ve IP Adreslerini Yönet'e gidiyoruz.
- IP Adresi Görünümü'nü içeren alt ağa gidiyoruz.
- IP adresini seçiyoruz ve durumu ayarla'yı tıklıyoruz.
- Durumu ayrılmış olarak yapıyoruz.
- Varsa, rezervasyon türünü ve kullanılacak DHCP Sunucusunu seçiyoruz.
- Bu alt ağı yöneten DHCP kapsamında gerçek bir rezervasyon yapmak istiyorsak, Rezervasyonu DHCP Sunucusuna Gönder'e tıklıyoruz.
- Rezervasyonu yalnızca IPAM veritabanında yapmak istiyorsak, Yalnızca IPAM'de Rezervasyon Yap'a tıklıyoruz.