Hakkımızda Hizmetlerimiz Referanslarımız İş Ortaklarımız Kaynaklar İletişim

Hizmetlerimiz

Siz işinize odaklanırken biz aşağıdaki tüm konularda
altyapı hizmeti sağlıyoruz.

Yönetilen Hizmetler

Zed Teknoloji Yönetilen Hizmetler Altyapınızın sağlıklı çalışması ve eksiksiz yönetilmesi, ciddi emek ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Bu noktada bilişim altyapınız için gereken tüm işlemleri yöneten Zed Teknoloji ekibi maliyet ve verimlilik konusunda avantaj sağlar.

Günümüzde kurumların bilişim altyapılarının sağlıklı çalışması için birçok farklı donanım ve yazılımı bir arada bulunur. Bu altyapıların doğru ve eksiksiz yönetilmesi, ciddi emek ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Bu noktada bilişim altyapınızda yapılan günlük işlemlerin Zed Teknoloji ekibi gibi uzman firmalar tarafından yapılması kurumunuza aşağıdaki konularda ciddi avantajlar sağlar;

- Siz ana işinize odaklanırken günlük operasyonu uzman ekiplere bırakır, 
- Firmanızın bilişim becerilerini artırır,
- Ekibinizin daha stratejik bilgi işlem konularına odaklanmalarını sağlayarak,
- Öngörülebilir bir finansal düzen içinde yönetebilirsiniz. 

Yönetilen hizmet sağladığımız alanlar:
- Bulut Yönetimi
- Sunucu, Depolama ve Yedekleme Yapısı Yönetimi
- BT Ağı ve Güvenlik Duvarı Yönetimi
- SQL Yönetimi
- Altyapı Optimizasyonu
- Dış Kaynak Kullanımı

Bulut Hizmetleri

Infrastructure as a Service Hizmet olarak altyapı (IaaS) isteğe bağlı olarak kullandıkça öde modeliyle temel bilgi işlem, depolama ve ağ kaynakları sunan bir bulut bilişim hizmeti türüdür. IaaS, hizmet olarak yazılım (SaaS), hizmet olarak platform (PaaS) ve sunucusuz ile birlikte dört bulut hizmeti türünden biridir.

IaaS hangi konularda fayda sağlar?
IaaS, fiziksel sunucu ve veri merkezi altyapısı satın alıp yönetmenin getirdiği maliyet ve karmaşıklıktan kurtulmanızı sağlar. Her kaynak ayrı bir hizmet bileşeni olarak sunulur, bu sayede yalnızca ihtiyacınız olan kaynağı kullandığınız sürece ücret ödersiniz. IaaS, siz işinizle ilgili yazılımları (işletim sistemleri, ara yazılımlar ve uygulamalar gibi) satın alırken, kurarken, yapılandırırken ve yönetirken altyapıyı yönetir. Olağanüstü durum veya kesinti durumunda uygulama ve verilere erişmenize de yardımcı olur. Donanım maliyetlerini azaltmanın yanında IT ekibinizin önemli işlere odaklanmasını ve ekip yapısını tasarlarken tasarruf edebilmenizi sağlar.

Backup as a Service Veriyi yedeklemenin ötesinde, bir hacker saldırısında tüm sisteme ulaşabilme tehlikesine karşı, kurumu ve verilerini güvenceye alır. Tüm sisteme ulaşan bir saldırı bakcup'lara ulaşsa bile cloud backup verileri korur.

Cloud Backup neden çok önemlidir?
İşinizi büyütmek ve müşterilerinizi mutlu etmek için konumları fark etmeksizin (şirket içinde, uzak bir sitede veya bulutta) hem kendi verilerinizin hem de müşterilerinizin verilerinin her zaman kesintisiz erişilebilir ve tamamen korunur olmasını sağlamanız gerekir. Buna karşın günlük operasyonlarınız siber saldırılar, donanım arızaları, doğal afetler veya hatta insan hataları gibi bir dizi tehdit karşısında bir anda sekteye uğrayabilir.

Sadece birkaç dakikalık bir kesinti bile kazancınızı, üretkenliğinizi ve markanızın itibarını olumuz etkileyebilir. Bu nedenle hızla ve acısız şekilde kurtarma yapabilmeniz çok önemlidir. Beklenmeyen bir olay yaşandığında bu maliyetli etkilerden kaçınmak adına, verileriniz kullanımı kolay, ölçeklendirilebilir ve uygun maliyetli bir çözümle şirket dışında korunmalıdır.

Cloud Backup’ın avantajları nelerdir?
Cloud backup hizmetinde kullandığınız kadar ya da aylık olarak ödeme imkanınız vardır. Yatırım ve veri kaybı riski minimumdur. Tek konsolda tüm yedekler görüntülenerek yönetilebilir ve istenildiği zaman geri yüklenebilir.

Cyber Security as a Service Siber güvenlik hizmetlerinin dış kaynaktan alındığı bir bulut hizmeti modelidir.

Cyber Security as a Service
Siber güvenlik hizmetlerinin dış kaynaktan alındığı bir bulut hizmeti modelidir. Siber güvenliği bir hizmet olarak edindiğinizde maliyet tasarrufu ve sürdürülebilir yönetim avantajından faydalanırsınız. Sürdürülebilir siber güvenlik anlayışında verimliliğe odaklı, riskleri önceden tespit ederek önleyici yaklaşımlar geliştiren, proaktif bir yaklaşım içerisinde analizi ile başlayan güvenlik stratejilerinin belirlenmesi sonrasında sürekli izleme ile sürdürülen ve olası saldırılara müdahale yönetişimi ile uçtan uca kurgulanan bir siber güvenlik danışmanlık hizmetidir.

Storage as a Service Verilerinizi depolamak için genel kullanıma açık bulut depolama kaynaklarının kullanılmasıdır.

STaaS kullanmak, özellikle veri türlerini bulut depolama seçenekleriyle eşleştirebildiğinizde özel depolama altyapısı oluşturmaktan daha uygun maliyetlidir. İhtiyacınıza göre artırılabilen, ekibimizin desteğiyle kolayca yönetilebilen bir düzen sağlar.

Disaster Recovery as a Service İş sürekliliğiniz için her zaman verilerinizi korumanız ve sistemlerinizin kesintisiz olarak çalışmasını sağlamanız gerekmektedir. Ayrıca altyapılarda yaşanan sorunlar kurumları geri dönüşü olmayan felaketlere sürükleyebilir veya onarılması zor sorunlara yol açabilir.

Disaster Recovery as a Service, işletmenizin kritik sistemlerini hızlı bir şekilde kurtarmanıza yardımcı olan ve sistemlerinize güvenli bir sanal ortamda uzaktan erişim sağlayan bulut tabanlı yönetilen bir hizmettir.

Container as a Service Containerlar kısaca, bir sunucu ortamından çalışan bir yazılımın bir başka sunucu ortamına taşındığında yazılımın güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlama sorununa karşı sunulan bir teknoloji çözümüdür.

Container ve sanallaştırma arasındaki fark nedir?
Sanallaştırma teknolojisi ile yaptığımız şey aslında, mevcut fiziksel kaynakların sanal sunucu sistemlerine emule edilerek daha verimli kullanılmasını sağlayan bir teknolojidir. Ancak bu teknolojide her bir sanal sunucu kendi işletim sistemlerini barındırır ve uygulamalar da bu işletim sistemleri üzerinde çalışmak zorundadır. Yani üç sanal makine çalıştıran fiziksel bir sunucunun üzerinde bir hipervizör ve üç ayrı işletim sistemi bulunur.

Container yapılar başka ne gibi avantajlar sağlar?
Containerlar ile üç kapsayıcı uygulama çalıştıran bir sunucuda tek bir işletim sistemi çalıştırır ve her container işletim sistemi çekirdeğini diğer containerlar ile paylaşır. İşletim sisteminin paylaşılan kısımları salt okunur haldedir, her container veri yazmak için kendi erişilen alanlarına sahiptir. Bu, container yapıların çok daha hafif olduğu ve sanal makinelere göre çok daha az kaynak kullandığı anlamına gelir.

Katma Değerli Bulut Hizmetleri

GPU Bulutu Grafik İşleme Birimi (GPU), görüntü veya grafik oluşturmayı hızlandırmak için belleği hızla değiştirmek ve işlemek için kullanılan özel bir elektronik devreyi ifade eder.

Modern GPU'lar, Merkezi İşlem Birimlerine (CPU'lar) göre paralel yapıları nedeniyle görüntü işleme ve bilgisayar grafiklerini manipüle etmede daha yüksek verimlilik sunar. Bir GPU, anakartına gömülüdür veya bir PC'nin video kartına veya CPU kalıbına yerleştirilmiştir.

Bulut Grafik Birimleri (GPU'lar), buluttaki devasa yapay zeka ve derin öğrenme iş yüklerini işlemek için uygulamaların çalıştırılmasına yardımcı olan güçlü donanım hızlandırmasına sahip bilgisayar örnekleridir. Cihazınıza fiziksel bir GPU dağıtmanıza gerek yoktur.

GPU'lar hangi alanlarda kullanılır?
Cep telefonları
Oyun konsolları
İş istasyonları
Gömülü sistemler
Kişisel bilgisayarlar

Autocad, Solidworks veya 3DMax benzeri araçlar kullanıp tasarım ve animasyon çalışmalarında GPU neden önemlidir?
Render alırken anlık yapılan birçok işlemi kaldırabilecek bir yapıya sahip olması gerekir. AI, gaming, video prodüksiyon gerektiren çalışmalarda da olduğu gibi.

CCTV Bulutu IP kamera bulut depolama alanı, şifrelenmiş IP kamera kayıtlarınızı bulut sunucusunda saklamak için internet kullanır. Böylece depolama alanındaki kayıtlarınızı istediğiniz anda görüntüleyebilir, oynatabilir, silebilir veya indirebilirsiniz.

CCTV Cloud kullanmanın avantajı nedir?
CCTV güvenlik görüntülerini yerinde saklarken, görüntüleri tutabileceği süre, sistemin donanım kapasitesi ile sınırlıdır. Video saklama süresinin arttırılması ek veya yedek donanım gerektirebilirken, CCTV cloud ile kapasite kullanımında sınır yoktur ve çözümü daha düşük maliyetlidir.

Ev ve araç için oluşabilecek güvenlik zafiyetlerinde ( hırsızlık, taciz, suikast, kaza vb. durumlarda) kayıtların silinmesi, yok edilmesi halinde bulut ortamında saklanan görüntüler geriye dönük incelemelerin yapılmasına olanak sağlar. İşyerleri için de bulut tabanlı bir güvenlik sistemi tercih ettiğinizde sunucular boşa çıkar, tüm güvenlik ve yazılım güncellemeleri otomatik gelir. Bakım ve servis faaliyetleri ise ticari işlemlerinizde bir kesinti olmadan uzaktan gerçekleştirilir.

Zedbox Esas olarak Zedbox’ı platformlar arası dosya senkronizasyonu sağlar. Zedbox dosyalarınızı kitaplıklar halinde düzenler.

Zedbox dosyalarınızı kitaplıklar halinde düzenler. Her klasör Windows, Mac ve Linux dahil herhangi bir masaüstü bilgisayarla senkronize edilebilir. Kullanıcı ayrıca herhangi bir klasörü seçerek senkronize edebilir. ZedBOX, çok hızlı dosya senkronizasyonu sağlar. Bir dakika içinde on binlerce küçük dosya senkronize edilebilir.

Özel Bulut Kullanımı (Private Cloud) ve Donanım Ürünleri

Özel Bulut Kullanımı (Private Cloud) Özel bulut, fiziksel sunucular, ağ iletişimi, depolama gibi bulut altyapısının ve servislerinin firmaların kendi organizasyonunda özel kaynaklar tarafından sunulması anlamına gelir.

Kurumun içinde veya dışında barındırılabilir.

Donanım Ürünleri Zed Teknoloji, stratejik iş ortaklarının desteğiyle aşağıdaki donanım ürünleri konusunda firmaların ihtiyaçlarına göre altyapı sağlar;

Sunucular
Kurumsal bir BT altyapısı için gerekli olan temel donanım teşkil eden sunucular, esas olarak birden çok kullanıcının kaynaklara erişmesine ve bunları paylaşmasına olanak tanıyan bilgisayarlardır. 

Ağ Cihazları
Ağ, veri paylaşımı amacıyla çeşitli cihazları birbirine bağlayan teknolojiden oluşur. Günümüzde sayısı gittikçe çoğalan tüm cihazları birbirine bağlayan internet ağı veri paylaşımını, iletişimi sağlıyor.

Veri Depolama ve Yedekleme
Sunucular, veri depolama ağı ile tek ya da çift bağlantıya sahip olabilir. Çift bağlantı, kablolamadan ya da donanım arızasından kaynaklanabilecek sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırmaya yarar. Her iki veri depolama ağ bağlantısı da aynı anda kullanılırsa, performansın artmasını sağlar.