Hakkımızda Hizmetlerimiz Referanslarımız İş Ortaklarımız Kaynaklar İletişim
27 Ocak 2021

Teknoloji Trendleri 2021

Serhad Yıldız

2021 Teknoloji Trendleri, iş ve teknoloji liderlerine, önümüzdeki 18 ila 24 ay boyunca organizasyonlarında yıkıcı etki yaratabilecek teknolojilere daha iyi hazırlanabilmeleri için anahtar içgörüler ve hayata geçirilebilir tavsiyeler sunuyor.

Strateji mühendisliği
İş ve teknoloji stratejisi giderek birbirinden ayrılmaz hale geldikçe, teknolojik seçimler, organizasyonların stratejilerinin hayata geçirilmesinde mümkün kılıcı ya da kısıtlayıcı olarak daha büyük rol oynamaya başlıyor.

Çekirdekte canlanma
Üst düzey yöneticiler, teknoloji modernizasyonunu stratejik değişimi mümkün kılan bir zorunluluk olarak gittikçe daha fazla adresledikçe, öncü Bilgi Teknolojileri liderleri çekirdekteki varlıklarını ve sistemlerini canlandırmak için yeni yaklaşımlara ve teknolojilere odaklanıyor.

Tedarik zincirinde çözülme
Öncü şirketler, dijital teknolojiler, sanallaştırılmış veri ve işbirlikçi robotlar kullanarak, tedarik zincirlerini, maliyet merkezi olmaktan çıkarıp değer yaratan müşteri odaklı bir ağa dönüştürüyor.

Endüstriyelleşen Yapay Zekâ
Geliştirme yaşam döngülerinin kısaltılması ve yapay zekânın endüstriyelleştirilmesi için; makine öğrenimine ilişkin model geliştirme, bakım ve uygulama süreçlerinin otomatikleştirilmesini sağlayan bir mühendislik disiplini olan MLOps desteklenmelidir.

Makine veri devrimi: Makineyi beslemek
Yapay zekâ (AI) ve MLOps'un faydalarından tam olarak yararlanabilmek için, verinin insan değil doğrudan makine tüketimine göre düzenlenmesi gerekiyor. Bu da organizasyonların veri yönetimi, veri toplama ve veri düzenlemeyi yeniden tasarlamalarını gerektiriyor.

Sıfır güven: Güvenme, doğrula
Siber güvelikte “sıfır güven” duruşu ile, daha sağlam ve daha dayanıklı bir güvenlik duvarının oluşturulması, güvenlik yönetiminin yalınlaştırılması, son kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi ve modern BT uygulamalarının etkinleştirilmesi mümkün oluyor.

Dijital iş yerinin dönüşümü
Dijital iş yeri, işin yapılma biçiminde temel bir değişimi temsil ediyor. Organizasyonlar, bireysel üretkenliği, ekip üretkenliğini, işbirliğini ve çalışan deneyimini optimize etmek için teknolojiyi kucaklıyor.

Dijital ve fizikselin buluşması
Dijitali her zamankinden daha hızlı benimsemeye zorlanan kuruluşlar; hedeflenen insan deneyimine ulaşmanın yolunun, geleneksel fiziksel deneyimleri daha dijital ve dijital deneyimleri daha fiziksel hale getirme arasında bir denge kurmaktan geçtiğini fark ediyor.

Çeşitlilik, Eşitlik, Kapsayıcılık teknolojileri: Eşitlik için araçlar
Organizasyonlar; çeşitlilik, eşitlik, kapsayıcılık inisiyatiflerini yetenek yaşam döngüsü boyunca desteleyecek gelişmiş araçlara gittikçe artan oranda erişim sağlıyor. Bu araçlar bu alanda karar almayı ve süreçleri veri temelli hale getiriyor.

*Deloitte’in 2021 teknoloji trendleri raporunun başlıklarıdır ve Deloitte’in websitesinden alınmıştır.